
Höstens alla Drink’n Doodle på Skissernas!
När Skissernas Museum och Illustratörcentrum slår sina kreativa krafter ihop väntar en kväll fylld av skaparglädje, inspiration och nya möten. Under kvällen kan du teckna, testa enkla och engagerande övningar och hålla kreativiteten i gång – oavsett nivå.
Lägg till en kall pilsner, skön musik, trevligt sällskap och museets unika miljö, så har du receptet på en inspirerande och kreativ afterwork. Under hösten 2026 ges det inte mindre än tre tillfällen att samlas.
Datum: 3 sep, 15 okt och 19 nov
Tid: 17-20
Följ oss på Instagram eller Facebook och dela gärna vårt FB Event.
Vem är välkommen?
Alla! Rutinerade illustratörer, hobbytecknare och nyfikna nybörjare – det här är en kväll för dig som vill skapa, testa och inspireras.
Fri entré till museets utställningar hela kvällen.
Allt material du behöver finns på plats.
Kataloger till försäljning – Illustratörcentrum säljer utvalda kataloger fyllda med medlemmarnas alster till ett förmånligt pris.
Genomförs med stöd av Lunds kommun.
Värd för Drink & Doodle är Rickard Grönkvist, frilansande illustratör, grafisk formgivare och fotograf.
Publicerat 24 augusti 2026
Aktuellt

Aktuellt, Katalogrelease
Årets omslagsillustratör 2027: Ulrika Netzler

Aktuellt, Branschen
AI, upphovsrätt och professionell illustration
