
Illustrera för taktila bilder
Hur kan bilder bli tillgänglig för fler – även för den som läser med fingrarna?
Myndigheten för tillgängliga medier (MTM) och Specialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM) bjuder, i samarbete med Illustratörcentrum, in till ett inledande seminarium om taktila bilder och nya uppdrag för medlemmar.
MTM och SPSM arbetar med att tillgängliggöra litteratur för personer med synnedsättning. När böcker överförs till punktskriftsformat behöver bilder ibland anpassas eller ritas om för att kunna avläsas taktilt. Det kräver särskild kunskap – men framför allt ett konstnärligt öga och känsla för form, berättande och tydlighet.
Under seminariet får du:
- höra myndigheterna berätta om sina uppdrag och vad detta kan innebära för dig som bildskapare
- en introduktion till frågor om upphandling, upphovsrätt och arbetsformer
- möjlighet att ställa frågor inför eventuella framtida uppdrag
Detta är en första introduktion. För de som vill fördjupa sig mer planeras ett uppföljande möte med frågestund längre fram.
Presentationen:
Seminariet arrangeras av Myndigheten för tillgängliga medier (MTM) och Specialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM) i samarbete med Illustratörcentrum.
Datum: 17 november 2025
Tid: kl. 15.00–16.00
Format: Digitalt seminarium
Publicerat 17 november 2025
Aktuellt

Aktuellt, Branschen, Talang
Så hittade Amnesty sina kreatörer – med hjälp av Illustratörcentrums katalog

Aktuellt, Talang
Grattis till våra medlemmar – nominerade till Augustpriset 2025
